Naar content
Kennisbank

Klantcase IJzershop: bedrijfshal elektrisch verwarmen met infrarood

klantcase-ijzershop-bedrijfshal-verwarmen-advies-wardenaar

12 mei 2026

Een metaalbewerkingsbedrijf in Leeuwarden wilde af van de gasverwarming in zijn bedrijfshal en zocht naar een duurzaam alternatief. De vraag bleek complexer dan een paneel uitkiezen: het dak, de meterkast en het beschikbare budget bepaalden uiteindelijk welke oplossing haalbaar was.

Wardenaar dacht mee, rekende door en adviseerde een hybride opstelling. Een combinatie die alleen werkt als je beide technieken, elektrisch én gasgestookt, beheerst.

Het resultaat na één jaar: ruim €6.000 bespaard op energiekosten en een gasverbruik dat met 91% daalde.

Ik adviseer u graag over de juiste verwarmingsoplossing

Marco van de Bilt - Eigenaar Wardenaar

Ontvang advies op maat
ijzershop-bedrijfshal-elektrisch-verwarmen-advies-wardenaar

De vraag: hoe verwarm je een bedrijfshal duurzaam? En is dat überhaupt haalbaar?

De vraag waar IJzershop mee zat is herkenbaar voor veel ondernemers met een bedrijfshal of loods:

Hoe kom ik af van de gasverwarming, zonder dat het bedrijf in de winter onwerkbaar koud wordt?

Het bedrijf IJzershop verbruikte 6.500 m³ gas en 9.000 kWh stroom per jaar, vrijwel uitsluitend voor verwarming en verlichting. Isoleren bleek geen optie: het vervangen van het dak zou ruim € 100.000 kosten. Bezuinigen op gedragsniveau (verlichting uit, machines van het net) leverde wat op, maar de echte besparing zat in de verwarming.

IJzershop ging gestructureerd te werk volgens het principe van de Trias Energetica: eerst de energievraag beperken, dan inzetten op hernieuwbare energie, en pas als laatste fossiele energie efficiënt gebruiken.

Stap één en twee leidden tot de keuze voor 90 zonnepanelen (samen 28.000 kWh per jaar) en een vernieuwde, verzwaarde meterkast van 3×80A. Daarmee bleef er ongeveer 18.000 kWh stroom over voor de verwarming. De grote vraag werd: hoe zet je die 18.000 kWh om in een werkbaar verwarmingssysteem voor een bedrijfshal van zo’n omvang?

De zoektocht: waarom infrarood straalverwarming?

Bij het verkennen van een bedrijfshal verwarmen met elektrische verwarming komt vrijwel iedereen uit bij straalverwarming. En met goede reden. Infrarood stralingswarmte werkt fundamenteel anders dan luchtverwarming: het verwarmt niet de lucht in de hal, maar de mensen, machines en oppervlakken die binnen het stralingsgebied vallen.

Voor een bedrijfshal zijn de voordelen evident:

  • Geen warmteverlies door tocht en open deuren.
    In een werkplaats waar overheaddeuren regelmatig opengaan, blaast luchtverwarming je dure warme lucht naar buiten. Stralingswarmte blijft op de mensen en het werkstuk gericht.
  • Lagere luchttemperatuur, hetzelfde comfort.
    Bij IJzershop kan de hal nu op ongeveer 13°C staan in plaats van 15-16°C, terwijl de medewerkers het op de werkplekken juist als comfortabel ervaren.
  • Gericht verwarmen.
    Alleen aan op de plekken waar gewerkt wordt, niet de hele kubieke meters lucht in een hal van 6 meter hoog.

Tegelijk werd duidelijk dat zomaar wat infraroodpanelen ophangen geen goede aanpak is. Het juiste vermogen, op de juiste hoogte, met de juiste verdeling: daarvoor is een berekening nodig die rekening houdt met vloeroppervlak, plafondhoogte, isolatie, openslaande deuren én de gewenste binnentemperatuur bij verschillende buitentemperaturen.

wat-kunnen-bedrijven-doen-bij-netcongestie

De wending: een bedrijfshal volledig elektrisch verwarmen bleek niet haalbaar

Wardenaar heeft voor IJzershop een volledige vermogensberekening uitgevoerd. De uitkomst was eerlijk en duidelijk: om de hal bij -10°C tot 16°C te verwarmen zou er ongeveer 47.000 kWh per jaar nodig zijn als alles elektrisch zou gebeuren. Dat paste niet binnen het beschikbare vermogen van de meterkast en niet binnen de jaarlijkse opbrengst van de zonnepanelen.

In plaats van dat te verbergen of het probleem weg te wuiven, kwam Wardenaar met een hybride voorstel:

  • 10 elektrische infraroodstralers van het type Frico IR3000 (vermogen 3 kW per stuk, stroomsterkte 4,3 A bij 400 V), opgehangen op circa 4,5 meter hoogte en verdeeld in twee schakelbare groepen van vijf.
  • 1 gasgestookte infrarood donkerstraler van het type Alke AK-HL 50-150 (volledig vermogen 46,2 kW, ook op 50% schakelbaar) in het midden van de hal als aanvulling voor de koudste dagen.

Het idee: tussen 5°C en 12°C buitentemperatuur houden de elektrische panelen de hal moeiteloos op gevoelstemperatuur. Komt het kwik onder de 5°C, dan springt de gasgestookte donkerstraler bij. Een donkerstraler heeft tot 40% beter rendement dan een luchtheater en verwarmt, net als de elektrische versie, geen lucht maar mensen en objecten. Geen euro warmte gaat verloren aan een tochtgat of een open overheaddeur.

wardenaar-helpt-bij-netcongestie-bedrijven

Wardenaar’s rol: adviseren, doorrekenen, leveren

Voor IJzershop was Wardenaar niet zomaar de leverancier van de panelen. De toegevoegde waarde zat in het traject dat eraan voorafging:

  • Persoonlijk ter plaatse.
    Geen offerte vanaf papier, maar een inspectiebezoek aan de hal in Leeuwarden, samen kijken naar isolatie, plafondhoogte, plaatsing van werkplekken en gewenste warmtezones.
  • Vermogensberekening op maat.
    Inclusief de eerlijke conclusie dat 100% elektrisch niet kon — en wat het alternatief moest zijn.
  • Productselectie afgestemd op de praktijk.
    De keuze voor twee schakelbare groepen elektrische stralers betekent dat IJzershop bij milde dagen met half vermogen kan draaien en zo binnen de capaciteit van de zonnepanelen blijft.
  • Combinatie elektrisch én gasgestookt CO-vrij.
    Wardenaar is een van de weinige installateurs in Nederland die wettelijk gas-infrarood mag installeren. Zij zijn een CO-vrij gecertificeerd installateur. Dat maakt een hybride opstelling: elektrisch als basis, gasgestookt als backup, mogelijk vanuit één installateur.
  • Levering en installatie conform afspraken. Offertes, planning en oplevering verliepen zoals afgesproken.
Heeft u ook een vraagstuk? Vrijblijvend advies.

Het resultaat in de praktijk

De eerste weken na ingebruikname leverden een aantal observaties op die voor iedere ondernemer die overweegt over te stappen relevant zijn:

  • De gevoelstemperatuur is leidend, niet de luchttemperatuur.
    De hal staat op ongeveer 13°C, maar onder de stralers voelt het comfortabel. Even wennen voor het team, want infrarood vraagt om een andere mindset dan luchtverwarming.
  • Maximaal verbruik op een koude dag: 247 kWh.
    Op een dag die begon met 1,5°C onder nul en doorging naar 1°C boven nul, gingen alle elektrische stralers volop aan. De hal bleef hangen op 12,9°C. Conclusie: bij dit soort temperaturen is bijschakelen van de donkerstraler vereist.
  • Slimmer schakelen levert direct besparing op.
    ’s Morgens vroeg alle panelen één à twee uur op vol vermogen, daarna terug naar één van de twee groepen. Dat blijkt in de praktijk de meest efficiënte aansturing.

De cijfers na één jaar: ruim € 6.000 bespaard, 91% minder gas

In het contractjaar september 2022 – september 2023 heeft IJzershop het werkelijke verbruik gemeten en vergeleken met het jaar ervoor. De resultaten zijn opmerkelijk, zeker omdat het meetjaar samenviel met forse energieprijsstijgingen en een variabel contract:

Categorie Vóór investering Na investering Verschil
Totale energiekosten ± € 8.350 ± € 2.200 – € 6.150 (–74%)
Gasverbruik 3.978 m³ 366 m³ – 3.612 m³ (–91%)
Stroomafname 8.955 kWh 18.280 kWh + 9.325 kWh
Teruglevering
zonnepanelen
± 25.500 kWh Netto stroomsaldo
positief

 

De stijging in stroomafname is logisch verklaarbaar: de elektrische infraroodstralers verbruiken stroom waar voorheen gas werd verstookt. Daar staat tegenover dat de 90 zonnepanelen ruim 25.500 kWh hebben teruggeleverd. Dit is meer dan het volledige verbruik van zowel de machines/verlichting als de infraroodstralers. Het resultaat is een netto-positief stroomsaldo én een gasverbruik dat met meer dan 90% is teruggedrongen.

Waar zat de winst precies?

De elektrische infrarood-installatie zorgde ervoor dat IJzershop het overgrote deel van het jaar zónder gas verwarmt. De gasgestookte donkerstraler springt alleen bij op de koudste dagen. Dit is voldoende om de gewenste binnen­temperatuur te garanderen, maar selectief genoeg om het gasverbruik van bijna 4.000 m³ naar minder dan 400 m³ te laten dalen. Dat is precies waar het hybride concept op is ontworpen.

Citaat Tako van der Veen, IJzershop.

“We zijn overgestapt naar hernieuwbare (zonne)energie en hebben een behoorlijk stuk kunnen afbouwen met fossiele (eindige) energie. Door deze investering hebben wij in het eerste jaar ruim €6.000 bespaard op onze energiekosten.”

Bron: Gemeten resultaten – IJzershop.nl. Zonnepanelen en daksysteem geleverd door Vriezon; infraroodinstallatie (elektrisch én gasgestookt) geleverd, ontworpen en geïnstalleerd door Wardenaar.

Wat een ondernemer hiervan kan leren

De klantcase van IJzershop bevat een paar inzichten die voor elke ondernemer met een bedrijfshal, loods of werkplaats relevant zijn:

  1. Een bedrijfshal volledig elektrisch verwarmen is niet altijd haalbaar. Dat hangt af van vermogen in de meterkast, dak-capaciteit voor zonnepanelen, isolatieniveau en wintertemperaturen. Een hybride opstelling is vaak het slimste compromis.
  2. Reken vóór je koopt. Hoeveel infraroodvermogen heeft uw ruimte écht nodig? Een verkeerd ingeschat systeem werkt jaren tegen u. Vraag een berekening op basis van uw werkelijke situatie en niet op basis van vuistregels.
  3. Kies een installateur die beide werelden beheerst. Een leverancier die alleen elektrisch doet, zal eerder een puur elektrische oplossing aanraden, maar ook als die niet de beste is. Een installateur met zowel elektrische als gasgestookte (CO-vrije) expertise kan de feitelijk best passende combinatie adviseren.
  4. Infrarood vraagt om gedragsverandering. Lagere ingestelde temperatuur, continue aanwezigheid van warmte op de werkplek, slimmer schakelen. Reken op een paar weken inregelen na de installatie.

Het volledige onderzoek nalezen

Tako van der Veen heeft de hele zoektocht, van energie-audit tot Liander-aanvraag, zonnepanelen-keuze en uiteindelijke verwarmingsopstelling , uitgebreid gedocumenteerd op de website van IJzershop. Aanrader voor iedereen die voor een vergelijkbare keuze staat.

Lees het volledige onderzoek "Duurzame energie" op IJzershop.nl

Hoe gaat Wardenaar te werk?

Een verwarmingsvraagstuk vraagt om keuzes die u niet alleen hoeft te maken. Wardenaar heeft de expertise met infrarood verwarming, de wens om bij te dragen aan de energietransitie en oplossingen te bieden op het gebied van duurzaam verwarmen.

Onze aanpak in het kort:

  1. Intakegesprek – u beschrijft uw situatie, wij beoordelen de mogelijkheden.
  2. Locatiebezoek en meting – waar nodig komen we op locatie om de hal, aansluiting en warmtebehoefte te beoordelen.
  3. Eerlijk advies met meerdere opties – geen tunnelvisie op één techniek, maar een eerlijke afweging tussen elektrische infrarood, gasgestookte infrarood en hybride oplossingen.
  4. Vaste prijs en planning – geen verrassingen achteraf.
  5. Eigen installatie en nazorg – van oplevering tot jaarlijks onderhoud, alles onder één dak

Wilt u ook duurzaam verwarmen?

Laat Wardenaar meedenken over een verwarmingsoplossing die uw stroomnet ontlast, uw kosten verlaagt en uw verduurzaming juist versnelt. Neem vrijblijvend contact op voor een intakegesprek.

Veelgestelde vragen

Is infrarood verwarming geschikt voor grote, hoge bedrijfshallen?

Ja! Juist in hoge hallen en loodsen komt infrarood goed tot zijn recht, omdat stralingswarmte niet verloren gaat aan het opwarmen van lucht die naar het plafond stijgt. Helderstralers zijn uitermate geschikt voor bedrijfshallen. Voor de allergrootste hallen worden meestal gasgestookte donkerstralers ingezet. Als gasgestookt niet tot de mogelijkheden behoort kunt u ook kiezen voor krachtige elektrische infrarood toestellen.  

Kun je een bedrijfshal volledig elektrisch verwarmen met infrarood?

In theorie wel, in de praktijk is het zelden volledig haalbaar voor middelgrote tot grote bedrijfshallen. Beperkende factoren zijn meestal de capaciteit van de meterkast (kleinverbruik is gemaximeerd op 3×80A), de dakcapaciteit voor zonnepanelen en het isolatieniveau van het pand. Wardenaar rekent elke situatie individueel door en geeft eerlijk aan wat haalbaar is. Een hybride combinatie van elektrisch infrarood met een gasgestookte CO-vrije donkerstraler is voor veel hallen de slimste oplossing.

Is een bedrijfshal verwarmen zonder gas een realistische optie?

Voor een werkplaats, kantoor of kleinere hal met goede isolatie is bedrijfshal verwarmen zonder gas vaak goed haalbaar met alleen elektrische infraroodstralers en eigen zonnepanelen. Voor grotere industriële hallen met hoge plafonds, open deuren en wisselende werkpatronen is een 100% gasloze opzet meestal niet realistisch binnen de bestaande meterkast-capaciteit. Dan biedt een hybride opstelling met elektrisch als basis, gasgestookt CO-vrij als backup, vrijwel hetzelfde resultaat: tot 90% reductie op gasverbruik, zonder risico op een onwerkbaar koude hal bij vorst.

Waarom geen warmtepomp voor een bedrijfshal?

Een warmtepomp werkt het best in goed geïsoleerde ruimtes met een constante temperatuurvraag, bijvoorbeeld een kantoor of woning. Voor een bedrijfshal met hoge plafonds, slechtere isolatie en regelmatig openslaande overheaddeuren, is een warmtepomp minder geschikt. De opwarmtijd is lang, het piekvermogen op koude dagen is beperkt en de investering loopt snel op. Infrarood straalverwarming geeft directe gerichte warmte op de werkplek, ongeacht hoe vaak de deur opengaat — en is daarmee voor de meeste bedrijfshallen en werkplaatsen efficiënter.

Kan ik infrarood combineren met mijn zonnepanelen?

Jazeker, uitstekend zelfs. Elektrische infraroodpanelen gebruiken uw zelf opgewekte stroom direct, waardoor u minder afhankelijk bent van teruglevering aan het drukke stroomnet. Uw zonnestroom wordt direct uw warmte — precies de aanpak die ook bij IJzershop is gevolgd, met netto een positief stroomsaldo over het hele jaar.

Krijg ik met infrarood verwarming echt een lagere piekbelasting op mijn stroomnet?

Ja. Door zonering (verwarmen per zone), aanwezigheidssturing en de hogere efficiëntie van stralingswarmte daalt zowel uw totale verbruik als het gelijktijdige vermogen dat uit het net wordt getrokken. Bij gasgestookte infrarood vervalt de elektrische belasting vrijwel volledig.

Wat als mijn bedrijf nu al geen zwaardere netaansluiting kan krijgen?

Als u geen verzwaring kunt krijgen, dan is gasgestookte infrarood verwarming vaak de snelste oplossing. Hiermee kunt u uw bedrijfshal tóch comfortabel verwarmen, zonder dat u jaren op netverzwaring hoeft te wachten. Wardenaar beoordeelt per situatie of dit voor u de juiste keuze is.

Hoe lang duurt een installatie door Wardenaar?

Dat hangt af van omvang en complexiteit. Voor een gemiddelde bedrijfshal rekenen we van eerste advies tot oplevering doorgaans enkele weken. Bij grotere projecten stemmen we de planning af op uw bedrijfsvoering, zodat uw werkzaamheden zo min mogelijk verstoord worden.

Wat kost infrarood verwarming voor een bedrijfshal?

De investering voor infrarood verwarming in een bedrijfshal hangt af van het aantal m², de gewenste temperatuur en het type toestel. Een kleinere hal van 200 m² begint doorgaans vanaf €3.000 tot €6.000 inclusief installatie. Voor grotere bedrijfshallen en loodsen maken wij altijd een maatwerkberekening op basis van uw situatie. De terugverdientijd ligt gemiddeld op één à twee jaar ten opzichte van conventionele verwarming. Bovendien komt u mogelijk in aanmerking voor de EIA (Energie Investering Aftrek) subsidie, waarmee u een deel van de investering fiscaal kunt aftrekken.